JOSEF KOUDELÁK
Osvětou a kulturou k vyšší úrovni dědiny
(Z činnosti štarnovských spolků).
OD "MORAVANA" K NÁRODNÍ JEDNOTĚ A DNEŠKU. (1870-1948)
Tři čtvrtě století národní, kulturní a osvětové práce už stojí za zaznamenání. Co to je malých i větších kulturních počinů, divadel, přednášek, koncertů, zájezdů, slavností, budování jevišť, knihoven, památníků! Co se drobné kulturní práce vykonalo v malých hostinských sálech, než se dědina rozmáchla k stavbě vlastního kulturního domu, ať již v té či oné podobě.
Kulturní rozmach dědin je obyčejně spjat s vedoucími kulturními osobnostmi, a to jak z řad vzdělaných kněží, tak učitelů a prostých venkovských lidí, kteří se dovedou přimknout k vedoucím jedincům a pomáhají tak zvyšovat úroveň kulturního života na dědině.
Přesvědčivým dokladem toho je pamětní list čtenářsko-pěveckého spolku "Moravan", v němž jeho zakladatel a první předseda, učitel František Dračka, kaligrafickým písmem píše, že založení spolku se stalo přičiněním vlasteneckých a pokročilých mužů obce Štarnova. Dokládá: "Sloužíš to potomkům za příklad k následování."
"Moravan" byl založen 2.října 1870. Iniciátorem byl Dračka, jeho spolupracovníky byli farář Josef Matyáš, Jakob Nykl, František Kráčmar, Leopold Stejskal, František Zahrada, Jan Zahrada, Josef Freml a j. Prvním sbormistrem byl Jan Čouka, knihovníkem František Kráčmar. Druhým sbormistrem a druhým předsedou "Moravana" se stal učitel Augustin Krečmer. Po něm se ve funkci předsednické vystřídali Jan Král, Josef Zahrada st., Kašpar Nykl a v jednatelské Leopold Zahrada s Josefem Hlochem. Z jiných spolupracovníků se v zápisech jména Ferdinanda Zahrady, Tomáše Krčka, Josefa Zahrady ml., Josefa Coufala, Rudolfa a Jakuba Dvorských, Rud. Neplecha, Běhala, faráře Inocence Máchy a učitelů Františka Sekaniny, Ladislava Uhlíře a Vojtěcha Jedličky.
Dlouholetým a obětavým sbormistrem byl Jan Zahrada, který se zakládajícím členem Františkem Nyklem byl v r. 1910 jmenován čestným členem spolku.
Činnost "Moravana" se nesla několikerým směrem. Už názvem je vyjádřeno, že to byla hlavně činnost čtenářsko-pěvecká.
Spolek kupoval knihy a odbíral řadu časopisů, z nichž uvádíme České noviny, Paleček, Světozor, Humoristické listy, Hospodář, Opavský týdeník, Lid, Ruch, Pozor, Našinec a j. Časopisy a noviny byly vyloženy a tak vznikla ve Štarnově vlastně první čítárna. A také knihovna.
Velká pozornost se věnovala zpěvu. Zvláště za sbormistra Jana Zahrady se "Moravan" tužil a často vystoupil i v okolí. V této době se vlastenecké spolky podporovaly, navštěvovaly a vzájemně si program zpestřovaly.
"Moravan" byl ve Štarnově také prvním průkopníkem divadelním. Začalo se panem Francem a Hrabětem v šatlavě, ale byly hrány též hry populárního notáře Josefa Štolby (Vodní družstvo), skoro celý reportoir vynikajícího herce Národního divadla Františka Ferdinanda Šamberka, který měl ve Štarnově zvlášť úspěch.
Spolek nezapomínal ani významná jubilea a pod. Když v r. 1908 zemřel Sv. Čech, uspořádal "Moravan" 26.IV. 1908 besedu o zvěčnělém básníkovi, na níž přednášku proslovil taj. Ad. Kubis. "Moravan" zakoupil tehdy celé dílo Sv. Čecha. Knihy jsou dosud v obecní knihovně.
Už v r. 1909 a 1910, kdy v Olomouci působil nový tajemník Národní jednoty, iniciativní a nadšený pracovník Ad. Kubis, uvažovalo se i ve Štarnově o přeměně "Moravana" na odbor Nár. jednoty, jak se tehdy dálo i jinde. K přeměně však došlo až teprve po první světové válce.
"Moravan" se mění v Národní jednotu.
Odbor Nár. jednoty ve Štarnově se ustavil 10.srpna 1919. Prvním předsedou byl zvolen P. Inocenc Mácha, místopředsedou Leopold Běhal, jednatelem Josef Běhal, pokladníkem Alois Martinů a knihovníkem Rud. Neplech. Režisérem byl nakrátko Ant. Kolář, zato dlouholetým režisérem podnes je Vlastimil Zahrada, který byl načas i předsedou a jednatelem spolku. V předsednictví se vystřídali : Leopold Běhal, Fr. Bartošek, Josef Jedlička, J. Dostál, Čeněk Vlček, B. Ťuka. Nynějším předsedou je Fr. Bartoš, který též po dlouhou dobu funguje jako výborný napověda. Jednateli byli : Tomáš Coufal, Vojtěch Kryl, Fr. Neplech, Jan Stejskal a Jos. Koudelák. Starostlivým pokladníkem je řadu let Jan Malý, předseda MNV. Činnost odboru Nár. jednoty za tři desetiletí byla mnohostranná. Nejúspěšnější byla činnost divadelní. Do konce r. 1947 bylo sehráno 32 her, a to od autorů lidových i od našich nejlepších dramatiků. Hrál se Mařík, Fořt, Skružný, Branald, Franěk, Lužánská, Bartoš, Rada, Rajská-Šmolíková a j. A kromě nich ovšem Tyl (Paličova dcera, Fidlovačka), K. Scheinpflug (Druhé mládí) atd.
S dobře nacvičenými hrami byly podnikány zájezdy do Šternberka, do Těšíkova a do Újezda.
Byla-li za války činnost spolku omezena, ba zastavena, hned po válce se obnovuje a dramatický odbor je velmi čilý.
Z popudu N. J. zbudovala obec za přispění všech spolků pomník presidenta Osvoboditele, který byl odhalen 16.června 1936. Za války byla busta odvezena do Olomouce a zbytek pomníku byl uschován u rolníka Fr. Dvorského. Po válce byl pomník znovu odhalen.
V prosinci 1945 byl uspořádán Bezručův večer, při němž účinkovali jak členové Nár. jednoty, tak ostatních spolků.
24. února 1946 uspořádala Národní jednota pietní oslavu 100. výročí narozenin básníka Svatopluka Čecha, která se skvěle vydařila. Účinkoval při ní recitační kolektiv, který se uplatnil již při Bezručově večeru (sl. Milada Dvorská, Vlasta Malá, Jar. Svozilová, Věra Jéglová, Vlasta Neplechová, Lud. Poppová, Václav Vizner, Přemysl Neplech, František Ťuka, a Mirek Jégl). Obě pásma připravil Josef Koudelák.
Odbor Nár. jednoty projevil porozumění i pro potřeby pohraničních knihoven. Členové odboru darovali několik desítek knih do Dálova, 14 knih do obecní knihovny v Rybníčku a jinam. Výtěžek z divadelního zájezdu do Újezda odevzdali MRO v Újezdě a 200 Kčs darovali na zakoupení knih do obecní knihovny v Rybníčku. Odbor pamatoval i na obecní knihovnu ve Štarnově. Daroval jí 500 Kčs, z toho 300 Kčs k uctění památky zemřelého člena odboru B. Komendy, 800 Kčs daroval odbor MRO na zakoupení reprodukčního přístroje. 200 Kčs bylo darováno na opravu pomníku N. J. ve Šternberku kromě darů jiných.
Nár. jednota uspořádala i několik zájezdů do jiných moravských krajů. Zdařilé byly zájezdy na Vranovskou přehradu, do Bítova, Znojma, Velehradu, do Javoříčka, na Bouzov a do Zlína.


Copyright (c) 1999 Ladislav Streck